fbpx

Fotorelacja z konferencji – 10 ujęć, które warto zrobić

Jak dobrze sfotografować konferencję?

Fotografując eventy zwykle mam już w głowie listę ujęć, które chce wykonać. W ten sposób nie muszę się zastanawiać co chce fotografować, tylko przechodzę do działania. W ten sposób ułatwiam pracę nie tylko sobie, ale też moim klientom. Jeśli nie są to jakieś naprawdę specyficzne wymagania, to wszystkie zdjęcia jakie oczekują już są na mojej liście. Jest to rdzeń każdej fotorelacji z konferencji w Warszawie, czy miastach takich Łódź, Radom, Kraków, czy Poznaniu. Wiele z nich ma podobną formułę. Oczywiście wszystkie o wszystkie „niespodzianki” staram się dopytać dzień wcześniej, aby dodać je do swojej listy i znać ich agendę.

Okrągły stół eksponuje asortyment przedmiotów, w tym poduszkę z brandingiem, zestaw słuchawek, broszurę informacyjną, pojemnik i tubę. Zarówno poduszka, jak i broszura mają pomarańczowe i białe wzory z tekstem. Ta żywa scena oddaje istotę fotografii eventowej na tle dekoracyjnego ciemnego dywanu.
Branding na gadżetach reklamowych

Inaczej wygląda fotorelacja z targów, a inaczej fotorelacjach z konferencji. Chociaż mogą to być konferencje prasowe, branżowe, biznesowe czy naukowe, które różnią się tematyką, to ich przebieg zwykle wygląda podobnie. Jest wstęp prowadzącego, prelekcje, przerwy kawowe i lunch, oraz sesja pytań i odpowiedzi.

Rekonesans

Swoją pracę zaczynam jeszcze przed rejestracją pierwszych gości, czy powitaniem prowadzącego, o czym powiem więcej już za chwilę. Podczas samej konferencji zawsze staram się pracować w taki sposób by nie zakłócić jej przebiegu. Nie chcę rozpraszam osoby występującej ani zwracać uwagi gości. Dlatego też staram się pracować dyskretnie i powoli, bez gwałtownych ruchów.

Strategia

Najważniejsze by fotograf nie zwracał na siebie całej uwagi. Pierwsze zdjęcia robię z głębi sali, aby złapać wszystkich gości i scenę, na której jest prowadzący. Fotografuje osobę na scenie w kadrach poziomych i pionowych, z brandingiem i bez, oraz z kilkoma portretami. Jeśli są jakieś ciekawe slajdy do pokazania to również staram się uchwycić moment i gesty podczas ich prezentacji. Przez cały czas powoli przesuwam się w głąb sali, ale raczej staram się robić to po jej obrzeżach i złapać różne perspektywy.

Będąc bliżej prowadzącego mam też możliwość fotografować reakcje gości i interakcję z nimi. W niektórych przypadkach, gdy scena jest dość duża to staram się również o zdjęcie zza prowadzącego i jego publiką.

W ten sposób mogę dostarczyć organizatorom wiele różnych ujęć, do wykorzystania w różny sposób i różnych mediach. Poziome kadry świetnie sprawdzą się na stronach internetowych – szczególnie, to z wolną przestrzenią po jednej stronie kadru. Zdjęcia pionowe i portrety lepiej pasują do social mediów i małych ekranów telefonów komórkowych. Czasem kiedy robię zdjęcie, już mam w głowie jak można będzie je użyć.

Lista 10 ujęć z konferencji, które warto zrobić

Na zdjęcia przybywam zwykle jakieś 30 minut wcześniej, więc mam czas, aby się rozejrzeć i poznać lokalizację. Wtedy mogę wybrać dogodne i bezpieczne miejsce, gdzie będę mógł zostawić sprzęt i się przygotować. Z gotowym sprzętem zaczyna więc wstęp do fotorelacji robiąc obchód po miejscu konferencji. Zwykle rzadko już potem zaglądam do torby, ponieważ prawie zawsze pracuję z dwoma aparatami. Na jednym mam obiektyw 35mm do szerokich ujęć, a na drogim korpusie zakładam 55 albo 85mm do wąskich kadrów, portretów i detali.

Konferencja

1. Miejsce

Fotografując w Warszawie nauczyłem się, że miejsce na konferencję często ma duże znaczenie dla organizatorów. Nie tylko że względu na ofertę, możliwości techniczne, zaplecze gastronomiczne, czy lokalizację dostępną dla gości. Miejsce na event potrafi podkreślić prestiż danego wydarzenia. Mimo, że sale konferencyjne często wyglądają podobnie to cały budynek, czy konkretne detale będą się z nim kojarzyć. Dlatego też zaczynam zdjęcia czasem już z zewnątrz, przechodząc do wnętrza obiektu, po detale.

Konferencja w Zamku Ujazdowskim

2. Rejestracja gości

Sprawna rejestracja gości to też ważny element konferencji. Nikt nie lubi stać w długiej kolejce po identyfikator, bo nie można znaleźć jego nazwiska na liście. Rejestracja gości to też jeden z pierwszych punktów styku gości i organizatorów, który jest elementem historii tego wydarzenia. Wielu klientów prosi mnie, abym był wcześniej i uchwycił moment rejestracji gości.

3.Prowadzący na tle brandingu

Zwykle na samym początku eventu, w tle z rzutnika lub na telebimie pojawia się logo wydarzenia, które staram się uchwycić wraz z prowadzącym. Wtedy od razu wiadomo co to za konferencja, kto ją prowadzi lub przemawiał.

Prowadzący na tle brandingu - Bordman

4. Zbliżenie na prowadzącego

Ważne są też ujęcia samego prowadzącego. Taki portret na scenie. Zawsze staram się zrobi kilka zdjęć, ponieważ osoby, które występują dużo mówią i mają dużo ekspresji i emocji na twarzach. Warto uchwycić różne emocje, które można użyć w różnych mediach i kontekście.

5. Zdjęcie przez publiczność

Zdjęcie obowiązkowe, które pokazuje ludzi, którzy słuchają wystąpienia. Widać wtedy do kogo kierowane są dane słowa, że są ludzie na sali. Jednocześnie są to najlepsze zdjęcia do promocji, ponieważ nie widać twarzy uczestników, a prowadzący zwykle chce promować swój wizerunek.

6. Szerokie ujęcie pełnej sali

Podobnie jak zdjęcie prowadzącego zza gości, ale tym razem zrobione szerzej. Pozwala pokazać pełna sale i ilość gości, która brała udział. W przypadku małej frekwencji muszę czasem trochę poczarować i mimo pustych miejsc na sali znaleźć taki kadr, by nie było ich widać. Wklejanie ludzi w Photoshopie nie wchodzi w grę. 😉

Konferencja szerokie ujęcie pełnej sali

7. Reakcje uczestników

Jeśli prowadzący ma bardzo ciekawe i angażujące przemówienie, to jest bułka z masłem. Gorzej jest, kiedy połowa publiczności ucina pogawędki albo sprawdza pocztę na telefonie. Mimo wszystko moim zadaniem jest uchwycę uśmiechów, radości i zaciekawienia wystąpieniem. Trzeba znaleźć tylko odpowiedni moment i osoby.

8. Sesja pytań

Większość konferencji kończy się sesja pytań i odpowiedzi, która pozwala zadać gościom pytania i angażuje publiczność. Czasem są to dość intensywne dyskusje, a czasem krótkie pytania, więc trzeba być czujnym i śledzić mikrofon, który zwykle jest podawany przez kogoś z obsługi, lub samego prowadzącego.

9. Rozmowy kuluarowe

Podczas dłuższych i dużych konferencji jest też sporo czasu w przerwach by podjąć dyskusje nie tylko prelegentami, ale również innymi gośćmi. Ludzie w tym czasie rozmawiają i wymieniają się wizytówkami, co jest świetnym znakiem. W ten sposób można pokazać, że poza wiedzą z konferencji można nawiązać nowe znajomości i kontakty biznesowe.

Podczas konferencji branżowych pojawiają się również stoiska, na których prezentowane są w przerwach różne produkty i usługi. Przy nich też sporo się dzieje, szczególnie jeśli są to jakieś nowinki techniczne takie jak okulary VR.

10. Catering

Bardzo chętnie podczas przerw w konferencji coś bym przekąsił, bo jedzenie potrafi być bardzo zachęcające. Dlatego też zanim nastąpi przerwa i wszyscy pójdą do stołów, to jeśli jest taka możliwość to robię zdjęcia nieruszonego cateringu. Potem już może być za późno, a bywa, że są to naprawdę fotogeniczne dania i przekąski.

Czasem trzeba coś podnieść i otworzyć, więc albo robię to samo, proszę obsługę, albo czekam na pierwszych gości, którzy zaczną coś nakładać. Ważne by być na początku, bo na stołach nie ma jeszcze bałaganu, a zdjęcia podczas nakładania jedzenia są bardziej dynamiczne.

Catering na konferencji

To by było na tyle, jeśli chodzi o moją listę ujęć must have. Możecie z niej korzystać, jeśli fotografujecie konferencje, albo zatrudniacie fotografa na konferencję to ważne by pamiętał o tych kadrach. Jednocześnie przez cały czas miał oczy wokół głowy, bo mimo wszystko każdy event niesie jakieś niespodzianki.

Fotograf na konferencję

Jeśli szukasz fotografa na konferencję i podoba Ci się mój styl pracy i zdjęć, to zajrzyj do mojej oferty fotografii eventowej. Jeśli chcesz zobaczyć jeszcze więcej zdjęć, to znajdziesz wiele innych przykładów z konferencji różnego typu.

Zobacz również

Okazały, ozdobny budynek z łukami i misternymi detalami stoi na podwyższonej platformie przy dużym, odbijającym stawie. Budynek, otoczony zielenią i rzeźbami, ukazuje piękno, które można odkryć podczas podróży do Wiednia, a nad nim zachmurzone niebo rzuca subtelne refleksy na spokojną wodę poniżej.

Podróż do Wiednia – miasto dla starych ludzi?

Moja podróż do Wiednia: wrażenia, atrakcje, praktyczne porady. Odkryj, co warto zobaczyć i jak zaplanować city break w stolicy Austrii.

Fotorelacja z Eventu Motorolla

Fotobudka na event – 12 kreatywnych propozycji na Twoją imprezę!

Cześć wszystkim! Jako fotograf eventowy mam przyjemność brać udział w wielu różnych imprezach, od wesel po eventy firmowe i urodziny....

fotografowanie bankietów warszawa

Fotografowanie bankietów: jak uniknąć 10 najczęstszych błędów

Fotografowanie bankietów to jedno z trudniejszych zadań dla fotografów eventowych.

Dodaj komentarz