Konferencje może kojarzyć Ci się ze sceną, na której ktoś przemawia, w tle lecą slajdy z power pointa a reszta gości słucha. Na końcu wszyscy zadają pytania i idą na kawę i ciastko. Tak to może wyglądać w dużym uproszeniu i tak bywa, ale typów konferencji można wyróżnić przynajmniej kilka. Do tego można je pomylić z innymi wydarzeniami takimi jak sympozja, warsztaty, czy szkolenia, albo wrzucić do worka zwanego eventemi. Więc jakie rodzaje konferencji można wyróżnić?
Konferencja prasowa
Na konferencje prasowe zapraszane są głównie osoby z mediów tacy jak dziennikarze i reporterzy. Po drugiej stronie zwykle stoją osoby, które mają do zakomunikowania jakieś ważne informacje, czy pokazać nowości.
Konferencje polityczne
Zwiazane z wydarzeniami politycznymi, najczęściej kojarzone z wystąpieniami rządu. W ostatnich latach dużo się o nich mówiło, ponieważ w czasie pandemii Covid-19 to właśnie podczas nich komunikowano nowe wytyczne rządu takie jak nowe obostrzenia. Przez co łączyły w sobie trochę elementów konferencji prasowej, ale jednocześnie były również transmitowane na żywo.
Konferencja naukowa
Konferencje naukowe kierowane do grona naukowców, teoretyków i praktyków zainteresowanych jakąś dziedziną. Często podczas takich konferencji omawia się nowe odkrycia i wyniki przeprowadzonych badań. Konferencja naukowa to poza wykładami również pole do dyskusji na temat wyników badań w gronie specjalistów z danej dziedziny.
Konferencja biznesowa
Konferencje biznesowe omawiają działanie jakiegoś przedsiębiorstwa lub danej branży. Takie konferencje mogą prowadzić do wypracowania nowych rozwiązań i wymianie informacji w śród osób działających w jednej firmie lub biznesach powiązanych. Spotkania tego typu również niosą ze sobą możliwość nawiązania nowych kontaktów handlowych i powstanie nowych przedsięwzięc.
Konferencje handlowe
Konferencje handlowe czasem łącza się również z targami branżowymi. Poruszaja zwykle szersza tematykę i trafiaja również do szerszego grona odbiorców niż konferencje biznesowe. Często łącza przedstawicieli wielu przedsiębiorstw.
Konferencje branżowe
Podobnie jak dwie powyższe, z tym, że zrzeszają przedstawicieli tej samej branży, lub pokrewnych. Tak jak Forum Branży Eventowej zrzesza wystawców oferujących produkty i usługi związane z branżą eventową.
Konferencja a kongres
Konferencje czasem nazywane są kongresami, ale zwykle różnią się wielkością i czasem trwania. Kongresy to zwykle kilkudniowe spotkania, które mają charakter cykliczny. Ponieważ sporo konferencji to wydarzenia jednorazowe, które czasem mają swoją kontyunacje w kolejnych latach. Gdy kongresy są plamowane cyklicznie, nawet w podobnym okresie czasu by zebrać szersze grono odbiorców.
Przeważnie są to spotkania łączące ludzi z grona naukowego, politycznego, religijnego czy społeczne. Są to również często wydarzenia o charakterze międzynarodowym. Podobnie jak po konferencjach naukowych, wnioski i wyniki przedstawione podczas kongresu są szeroko publikowane.
Konferencja czy event?
Jeśli mówimy o eventach, mówimy również o konferencjach, które są bardziej precyzyjnym określeniem. Tak jak fotografia eventowa tak eventy to pojęcie bardzo ogólne, które ciężko zdefiniować. Tak konferencje już mówią nam już o formie spotkania gdzie główne osoby znajdują się na scenie, by podzielić się swoją wiedzą i informacjami.
Szkolenia
Konferencje można czasem utożsamiać ze szkoleniami, ale szkolenia skupione są bardziej na przekazywaniu wiedzy, która uczestnicy mogą wykorzystać w swoim życiu lub pracy. Szkolenia nie omawiają tak bardzo jakiejś tematyki jak podczas konferencji. Celem szkoleń jest pokazanie gotowych rozwiązań i narzędzi, które się omawia a nie dyskutuje na ich temat.
Szkolenia mają za zadanie uzupełnienie lub rozwienicie wiedzy uczestników. Podczas szkoleń często sami uczestnicy mogą brać w nich udział by sprawdzić zdobytą wiedzę. Dlatego też w odróżnieniu od seminariów podczas szkoleń stawia się na praktykę bardziej niż na wykładanie suchej teorii.
Szkolenia podczas których uczestnicy działają bardzo aktywnie i mają wyznaczone zadania nazywamy warsztatami. Podczas warsztatów przed uczestnikami stawiane są wyzwania, które muszą rozwiać z wykorzystaniem zdobytej wiedzy. Jednocześnie razem z prowadzącym cały czas są aktywnie wspierani merytorycznie. Warsztaty to jedno z najciekawszych form zdobywania wiedzy, ponieważ najbardziej angażuje uczestników i weryfikuje ich widzę już w trakcie ich trwania.